یکی از روش های اتمیزه و پودر کردن آب این است که آب با فشار بالا از سوراخ های ریز نازل مه پاش به بیرون پرتاب شود که این باعث می شود آب را به میلیون ها ذره کوچک و در حد ۵ میکرون ( با توجه به اندازه سوراخ نازل مه پاش ) تبدیل کند.  این ذرات ریز آب در برخورد با مولکول های هوا برای تبخیر شدن، گرمای محیط اطراف خود را گرفته که این امر باعث خنک کاری هوای محیط و افزایش رطوبت می شود.

التکرو پمپ و اجزای آن

برای تحت فشار در آوردن آب نیاز به یکسری پمپ هایی است که بتواند آب را با فشار ۷۰ بار وارد سیستم مه پاش کند. برای به حرکت درآوردن پمپ نیاز به موتورهای الکتریکی است که الکتروموتور و پمپ بوسیله کوپلینگ به هم متصل و روی شاسی سوار می شوند.

با توجه به اینکه فشار استاندار تعریف شده برای یک سیستم مه پاش ۷۰ بار است ولی در این ایران تامین پمپ هایی با این فشارخیلی اقتصادی نیست،  از پمپ های پیستونی ( کارواش ) استفاده می شود که فشار آن ها بیشتر از فشار مورد نیاز مه پاش است و بوسیله شیر بی باری (بای پاس) برای فشار مناسب تنظیم می گردند.  برای همین همیشه باید مواظب بود که فشار پمپ مه پاش از ۷۰ بار بیشتر نشود  تا آسیبی به قطعات سیستم مه پاش وارد نشود.

شیر اطمینان ، محصول شرکت بهبود گستر یزد، طوری طراحی شده که در محل خروجی پمپ به موازات خطوط مه پاش نصب می گردد و در صورت بالا رفتن فشار پمپ مه پاش به هر دلیل، با باز کردن مسیر آب، مانع آسیب زدن به سیستم های مه پاش می شود . ( مقاله شیر اطمینان )

اجزای اصلی یک پمپ عبارت است از :

  1. بدنه
  2. میل لنگ
  3. درپوش سوپاپ مکش
  4. درپوش سوپاپ فشار
  5. شیر بی باری
اجزای یک پمپ مه پاش

پمپ مه پاش

هنگام انتخاب پمپ حجم مایع خروجی ( دبی ) و فشار بسیار مهم است. برای انتخاب پمپ مه پاش باید به موارد زیادی توجه کرد که واحد فنی و مهندسی شرکت بهبود گستر یزد با توجه به شرایط هر پروزه وانجام محاسبات علمی پمپ مورد نیاز را پیشنهاد می دهد.

شرکت بهبود گستر یزد برای کاهش هزینه ها و اطمینان از اصالت پمپ، با شرکت های وارد کننده اصلی پمپ همکاری می کند.
[/av_textblock]


مطالب مرتبط

  1. انواع نازل های مه پاش بهبود گستر یزد
  2. شیر اطمینان
  3. قیمت مه پاش