دما و رطوبت مناسب برای گلخانه آناناس

کاشت آناناس در گلخانه

در این مقاله سعی داریم به صورت خلاصه شما را با دما و رطوبت مناسب آناناس در گلخانه آشنا کنیم. منبع اطلاعات این مقاله چند تولید کننده آناناس و سایت‌‌های مختلف هستند.

امروزه با توجه به افزایش جمعیت جهان و نیاز روز افزون به مواد غذایی، کشت گیاهان در گلخانه امری ضروری به‌ نظر می‌رسد.

اگر در کشت گلخانه‌ای شرایط اقلیمی مناسب شامل نور، دما، رطوبت و تهویه کافی فراهم گردد، می‌توان در گلخانه محصولات کشاورزی خارج از فصل تولید کرد. تولید این محصولات می‌تواند با بهره‌وری بالا‌تر، محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تر، کاهش ضایعات و از همه مهمتر صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی همراه باشد.

کشت آناناس در گلخانه

آناناس یک گیاه چند ساله است که حدوداً بعد از یک یا دو سال شروع به گلدهی می‌کند. میزان مدت زمان گلدهی آناناس بستگی به نوع قطعه تکثیری دارد. گل آناناس تقریباً بعد از شش ماه به میوه تبدیل می‌شود.

برای کشت آناناس در منزل، عموما از تاج میوه که در دسترس همه قرار دارد استفاده می‌شود. در این روش تکثیر به مدت زمانی حدود دو تا سه سال نیاز هست تا به میوه‌دهی برسد.

در شکل زیر اندام‌های مختلف آناناس را مشاهده می‌کنید.

آناناس در گلخانه

برای پرورش صنعتی آناناس در گلخانه، عموماً نهال آناناسی که حاصل از کشت بافت است، به گلخانه منتقل و پرورش می‌دهند.‌ در گلخانه‌های ایران در هر متر مربع حدود شش نهال آناناس را کشت می‌کنند.

در این روش حدوداً بعد از یکسال بوته آناناس بزرگ می‌شود و گل می‌دهد. شش ماه بعد موعد برداشت میوه آناناس است.

هر بوته آناناس در سال یک بار میوه ‌می‌دهد و بعد از آن از بین می‌رود ولی می‌توان با نگه‌داشتن پاجوش که از سال قبل رشد کرده است، میوه آناناس را تولید کرد. البته با توجه به ضعیف شدن سیستم رشد ریشه و کیفیت خاک، کیفیت میوه آناناس در سال‌های بعد پایین‌تر می آید. در ادامه در مورد شرایطی همچون دما و رطوبت لازم برای کشت آناناس در گلخانه صحبت خواهیم کرد.

دما، رطوبت و شرایط اقلیمی مناسب برای کشت آناناس در گلخانه

دمای مناسب گلخانه آناناس:

میانگین دمایی مناسب برای پرورش کشت آناناس از ۱۸ الی ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. در شرایطی که بتوان دمای نسبتاً خنک شب، روزهای آفتابی بالا و دمای روز از ۲۱ تا ۳۰ درجه و کمتر از ۳۲ درجه تامین کرد و از تابش نور آفتاب مستقیم به میوه جلوگیری کرد می‌توان میوه آناناس با کیفیتی تولید کرد.

خاک مناسب گلخانه آناناس:

خاک های اسیدی و دارای ph بین ۴.۵ تا ۵.۵، خاک سبک و دارای زهکش مناسب بهترین نوع خاک برای پرورش آناناس است.

آبیاری گلخانه آناناس:

آناناس یک محصول کم آب‌خواه هست و مقاوم به شوری و خشکی هست، بهترین روش آبیاری برای آناناس سیستم آبیاری قطره‌ای است.

رطوبت مناسب گلخانه آناناس:

یکی از بهترین نکاتی که باید در تولید با کیفیت آناناس در نظر داشت، تأمین رطوبت اندم های هوایی بوته آناناس است. رطوبت مناسب هوا در تأمین میوه با کیفیت تاثیر بسزایی دارد. بهترین روش برای تأمین رطوبت هوا استفاده از سیستم‌های مه‌پاش است. سیستم‌های مه پاش بهبود گستر یزد با استفاده از قطعات و اتصالات با کیفیت، باعث تولید مه مناسب در گلخانه و افزایش رطوبت محیط می‌شود.

تجربیات مختلف نشان می‌دهد تامین رطوبت اندام‌های هوایی با آبیاری بارانی، تاج و برگ آناناس را خیس می‌کند. این امر آلودگی و کاهش کیفیت میوه آناناس را در پی دارد.

برای آشنایی با اصول کار سیستم مه پاش می‌توانید مقاله معرفی سیستم مه پاش را مطالعه کنید.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط