چکه کردن نازل مه پاش، علت و راه‌حل‌ها
 • یکی از مشکلات رایج سیستم مه پاش این است که بعد از خاموش‌کردن پمپ، نازل مه پاش چکه می‌کند.

  وقتی پمپ مه پاش خاموش می‌شود فشار داخل سیستم مه پاش معمولاً از ۷۰ بار رفته‌رفته کاهش می‌یابد تا اینکه به 40 و نهایتاً 20 بار می‌رسد. در این لحظه فنرِ فشرده‌شده باز می‌شود و به کمک لاستیک آنتی‌دریپ (ضد چکه)، مسیر خروجی آب را سد می‌کند. این امر مانع از چکه‌کردن نازل می‌شود. بنابراین یکی از دلایل اصلی چکه کردن نازل در سیستم مه پاش این است که مسیر خروجی به طور کامل مسدود نمی‌شود. این مسئله به سه دلیل اتفاق می‌افتد.

  دلایل چکه نازل مه پاش:

  1- اگر فنر نازل مه پاش قدرت کافی را نداشته باشد یا بعد از مدتی ضعیف شود به طور کامل توان مسدود کردن مسیر آب خروجی را نخواهد داشت.

  2- اگر ذرات ریز موجود در آب به لاستیک انتهای فنر نازل مه پاش چسبیده باشد، مانع از مسدود شدن کامل مسیر می‌شود.

  3- خوردگی و فرسودگی لاستیک آنتی ‎دریپ (ضد چکه)

  راه حل‌های رفع مشکل چکه مه پاش:

  1- برای رفع مشکل اول می‌توان با روش‌های مختلف آب داخل سیستم را بعد از خاموش شدن پمپ تخلیه کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از شیر برقی با تحمل فشار بالا می‌باشد. تعداد شیر برقی لازم با توجه به حجم سیستم مه پاش برآورد می‌شود. بهبود گستر یزد بردهایی را طراحی و برنامه‌ریزی کرده است که بلافاصله بعد از خاموش شدن پمپ مسیر آب را باز می‌کند تا آب داخل سیستم تخلیه شود. پس از تخلیه دوباره شیر برقی بسته می‌شود.

  2- در مورد مشکل دوم باید با انتخاب سیستم تصفیه‌ی مناسب و اطمینان از کیفیت آب ورودی به سیستم مه پاش، مانع از بروز چنین مشکلی شد.

  3- برای مشکل سوم باید از لاستیک با کیفیت بالا استفاده کرد. نازل های شرکت بهبود گستر یزد دارای لاستیک آنتی دریپ با جنس ویتون است. این لاستیک‌ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی و فرسوده‌شدن دارد، در هر حال اگر لاستیک آنتی‌دریپ خراب شد باید تعویض گردد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مقالات مرتبط