سیستم مه پاش بهترین وسیله برای کنترل  و مدیریت بو در مکان های بزرگ در مقیاس صنعتی و تجاری می باشد، همچنین این سیستم ، یک سیستم موثر و به صرفه را ، برای حذف همه ی بو ها با ذرات جامد ، تجزیه میکروبی و شیمیائی ( ازقبیل: آمونیاک، سولفید هیدروژن ، دی اکسید گوگرد ،الکل ها ، اسید های چرب و هیدروکربن ها )  ایجاد می کند، که هزینه کارکرد و نگهداری آن در مقایسه با  سایر سیستم های قدیمی بسیار کمتر می باشد و  می تواند به طور مقرون به صرفه ای بوهای نا مطبوع ناشی از محیط های کاری هم در محیط داخلی و هم محیط خارجی را حذف کند.

سیستم مه پاش می تواند در فضا های باز بسیار بزرگ کارکند و با اسپری ذرات مه کل فضای زباله دانی یا داخل آن فضایی که کنترل پسماند صورت می گیرد مثل: محیط تصفیه فاضلاب ، پرورش دام و طیور،  واحد تصفیه صنایع شیمیائی و پتروشیمی را در بر بگیرد.

معرف های مخرب بو( Odour desctructive reagents)  عصاره های کاملا طبیعی هستند که از گیاهان گرفته می شوند که عطر یا ماده پوششی(masking agents) نیستند. اما به محض این که نزدیک گاز های بد بو اسپری می شوند آنها را جذب می کنند و آن ها را به ترکیبات تجزیه پذیر یا بدون بو تبدیل می کنند که این ترکیبات دوستدار محیط زیست ، غیر سمی ، غیر آلوده ، غیر قابل اشتعال ، غیر فاسد شدنی و تجزیه پذیر هستند. اصل این روش در صنایع غذایی و خانگی بسیار استفاده می شود.

سیستم مه پاش تشکیل شده است از پمپ فشار قوی که فشار مایع را تا ۷۰بار افزایش می دهد و توسط شیلنگ های فشار قوی مخصوص و نازل های مه پاش خاص آب را پودر می کند.

این ماده معرف به شکل ذرات مه بسیار ریز در حد  قطرات ۱۰میکرون، در هوا معلق می مانند و سپس تبخیر می شوند بدون خیسی یا قطره شدن که این سیستم را بسیار موثر می سازد.

خنثی کننده مولکولی به طور فیزیکی  با مولکول بو ترکیب می شود و باعث تخریب آن به طور کامل می شود.

سیستم مه پاش هم برای ذرات زائد جامد و هم مایع موثر است واین فرآیند شامل پودر کردن خنثی کننده ها (برای جلوگیری از دریافت بو) جاذب های بو (که محدود می کند ماده هایی که باعث بو می شود) یا بصورت کاملا خنثی کننده طبیعی آنها را به ماده ی طبیعی تجزیه می کند و مانع تشکیل بو از طریق واکنش های شیمیائی می شود.

مزیت مه پاش نسبت به سایر روش های کنترل بو پائین بودن هزینه آن بخاطر پودر کردن آب می باشد که هزینه انرژی آن بسیار کم است و نصب آن بسیار سریع است .

برخی کاربردهای سیستم مه پاش برای کنترل و حذف بو عبارتند از:

  1. ایستگاههای دفع زباله و مراکز جدا سازی زباله
  2. ایستگاههای تصفیه فاضلاب
  3. محل نگهداری حیوانات
  4. کشتارگاههای صنعتی
  5. صنایع بو زا و غیره

 

مراحل کنترل و حذف بو توسط مه پاش:

مرحله۱

بو های تولید شده حاصله از منابع مختلف در حال انتشار در محیط هستند

مرحله 1 کنترل و حذف بو

مرحله ۱ کنترل و حذف بو

مرحله۲

میلیون ها قطره بسیار ریز آب در محیط با استفاده از سیستم مه پاش  پودر می شود(مقاله مرتبط:معرفی نحوه عملکرد سیستم مه پاش)

مرحله 2 کنترل و حذف بو

مرحله ۲ کنترل و حذف بو

مرحله۳

ذرات خنثی کننده  گاز های بو دار را در بر می گیرند و آنها را حذف می کنند

مرحله 3 کنترل و حذف بو

مرحله ۳ کنترل و حذف بو

مقالات مرتبط

مه پاش صنعتی

کنترل گرد و غبار با استفاده از سیستم مه پاش