اجزای نازل مه پاش
 • در این نوشته می‌خواهیم اجزای متعارف نازل مه پاش را معرفی کنیم. آشنایی با اجزای مختلف نازل مه پاش می تواند شما را با انواع نازل آشنا ساخته و در انتخاب نازل مه پاش مناسب یاری رساند.

  نازل‌های مه پاش بهبود گستر یزد از چهار جزء پایه‌ای تشکیل شده‌اند که عبارتند از:

  • هد نازل مه پاش
  • پین نازل مه پاش
  • فنر و لاستیک
  • بدنه نازل مه پاش

  در ادامه به توضیح کامل هر یک از این اجزا خواهیم پرداخت.

  در شکل زیر اجزای نازل مه پاش با تیپ‌های متفاوت را مشاهده می‌کنید.

  انواع مختلف نازل

  هد نازل مه پاش

  برای آشنایی با هد یا سر نازل مه پاش ابتدا باید با دو جزء دیگر آشنا شویم؛ بدنه‌ی هد و اوریفیس هد. اوریفیس همان محل خروج آب می‌باشد که در بدنه هد قرار گرفته است. این دو جزء روی هم رفته هد یا سر نازل را تشکیل می‌ دهند. جنس بدنه یا هد نازل مه پاش از آلیاژ برنج با آبکاری نیکل و جنس اوریفیس بیشتر از استیل و در بعضی موارد سرامیک است. البته در بعضی مدل‌ها تمام هد از جنس استیل می‌باشد. اساس سایزبندی نازل ها نیز بر مبنای قطر اوریفیس است. برای مثال اوریفیس با قطر 0.3 میلی‌متر یا 300 میکرون همان نازل 3 است.

  در شکل زیر هد نازل مه پاش و اجزای آن را مشاهده می‌کنید.

  هد یا سر نازل

  پین نازل مه پاش

  پین نازل مه پاش یکی از اجزاء مهم و تاثیرگذار روی کیفیت و دبی (حجم) آب خروجی نازل است. این پین در اثر جریان آب به چرخش در می‌آید و آب پس از گذشتن از شیار های پین از اوریفیس خارج می‌شود. همان‌طور که در شکل اول این مقاله مشاهده می‌کنید پین نازل در بعضی موارد به صورت توپی و در موارد دیگر به صورت میله‌ای می‌باشد.

  فنر و لاستیک آنتی دریپ (ضدچکه)

  وظیفه اصلی فنر و لاستیک جلوگیری از چکه کردن نازل در زمان خاموشی پمپ می‌باشد. بنا به همین کارکرد نام این قطعه را آنتی دریپ (ضد چکه) گذاشته‌اند. در ادامه لاستیک آنتی دریپ را بررسی خواهیم کرد.

  لاستیک‌های آنتی دریپ نازل مه پاش عمدتاً از جنس‌های ویتون (Viton)، اپی دی ام (EPDM) و ان بی آر (NBR) هستند. لاستیک‌ آنتی دریپ از جنس ویتون (Viton) دارای سختی بیشتر، عمر طولانی‌تر و در مقابل محیط‌های اسیدی و بازی مقاوم‌تر بوده و دیرتر تغییر شکل می‌دهند. نازل های با لاستیک ویتون دارای قیمت بالاتری هستند. لاستیک‌های آنتی دریپ از جنس اپی دی ام (EPDM) دارای عملکرد قابل قبول بوده و از جهت قیمتی به صرفه می‌باشند. لاستیک‌های آنتی دریپ از جنس NBR دارای مناسب‌ترین قیمت هستند که بیشتر در نازل‌های ارزان قیمت استفاده می‌شوند. فشار کاری نازل‌های مه پاش بیشتر با توجه به نوع فنر و لاستیک آنتی دریپ تعیین می‌شود. هم چنین نوع فنر و لاستیک بر روی قیمت نازل مه پاش تاثیر گذار است.

  در شکل زیر فنر و لاستیک و پین یک نازل مه پاش را با جزئیات کامل مشاهده می‌کنید.

  پین و فنر و لاستیک نازل

  بدنه نازل مه پاش

  بدنه نازل مه پاش وظیفه نگه‌داری فنر و لاستیک آنتی دریپ و پین نازل مه پاش را بر عهده دارد. سر یا هد نازل بر روی بدنه نازل مه پاش بسته می‌شود. بدنه نازل مه پاش از جنس برنج با آبکاری کروم است که البته بدون آب‌کاری و همچنین با بدنه استیل نیز قابل عرضه می‌باشد. رزوه متداول نازل‌ها رزوه پیچ 10/24 است و در انتهای آن یک اورینگ وظیفه آب‌بندی در محل اتصال نازل مه پاش به پایه نازل را بر عهده دارد.

  جزئیات بدنه نازل مه پاش

  در شکل زیر اجزای نازل مه پاش را با جزئیات کاملی که در مورد هر کدام صحبت شد مشاهده می‌کنید.

  تمام اجزای نازل مه پاش

  مطالب مرتبط

  انواع نازل های مه پاش بهبود گستر یزد

  خرید بی دردسر مه پاش

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مقالات مرتبط