۱- گل وگیاه ۲-صیفی جات  ۳- قارچ  ۴-نشا  ۵- کشت بافت و تحقیقاتی

سیستم مه پاش بهبود گستر یزد(BGY) جهت خنک سازی و تامین رطوبت گلخانه ها که در تابستان با مشکل بزرگ رطوبت پایین و گرمای زیاد محیط مواجه هستند کاملا کاربردی است، زیرا رطوبت پایین و دمای بالا در این گونه محیط ها باعث کاهش شدید تولید محصول می شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.
با استفاده از سیستم مه پاش شما می توانید میزان رطوبت و دما  در گلخانه ی خود را برای کل سال در سطح دلخواه کنترل کنید. از مه پاش می توان در گلخانه های گل وگیاه یا صیفی جات و نشا و کشت بافت و تحقیقاتی و همچنین سالن های قارچ استفاده نمود. به طور کلی در گلخانه ها به طور عمده از دو تا سیستم متفاوت برای خنک کاری و تامین رطوبت استفاده می شود یکی سیستم فن و پد و دیگری مه پاش می باشد.
اساس کارکرد هر دو سیستم یکسان است و هر دو یک سیستم تبخیری می باشند، یعنی از طریق ذرات آب که در هوا تبخیر می شوند باعث خنک کاری و افزایش رطوبت هوا می شوند. در سیستم فن و پد هوا از طریق فن ها که در طول گلخانه در طرف مقابل قرار دارند از سطح پد خیس عبور داده می شوند که هوا طی این فرآیند خیس و مرطوب می شود و وارد گلخانه می شود و در سیستم مه پاش آب توسط یک پمپ فشار قوی وارد نازل های مخصوص می شود که  به ذرات بسیار ریزی در حد ۵ تا ۲۰ میکرون تبدیل می گردد که این ذرات ریز در برخورد با هوا بسرعت تبخیر می شوند،و این فرایند موجب خنک کاری و افزایش رطوبت می شود، سیستم مه پاش بازده تبخیری بالاتری نسبت به سیستم فن و پد دارد و همچنین باعث تامین یکنواخت دما و رطوبت در کل محیط گلخانه می گردد، برخلاف سیستم فن و پد که حداقل دما و حداکثر رطوبت در کنار پد ایجاد می شود و هر چه به سمت فن می رویم دما افرایش و و رطوبت کاهش می یابد فقط در مناطقی که دمای بالایی دارند باید برای تامین دما و رطوبت مورد نیاز از مه پاش با فن استفاده کرد.
در کشور ما گلخانه های تولید گل و گیاه که عمدتا داری فن و پد هستند از مه پاش برای کمک به خنک کاری و تامین رطوبت استفاده می شود و در گلخانه صیفی جات که داری پنجره سقفی هستند و فاقد فن و پد هستند از مه پاش هم برای خنک کاری و هم برای تامین رطوبت استفاده می شود که در این گلخانه ها هوا از طریق جریان همرفتی انتقال می یابد البته در مناطق گرم و خشک که دمای بالایی دارند (عموما بالاتر از ۴۰ درجه) و گیاه انها نیاز به دمای پائین تر از ۳۰ درجه را دارد جهت خنک کاری بیشتر استفاده از فن های تخلیه همراه با مه پاش توصیه می شود.

مقالات مرتبط

قیمت سیستم مه پاش گلخانه

راهنمای خرید سیستم مه پاش

قیمت نازل های مه پاش

سوالات متداول