مه پاش گلخانه

مه پاش گلخانه

کاربرد مه پاش در گلخانه

از جمله گلخانه هایی که نیاز به مه پاشی دارند عبارتند از:

۱- گل و گیاه ۲-صیفی جات  ۳- قارچ  ۴-نشا  ۵- کشت بافت و تحقیقاتی

سیستم مه پاش بهبود گستر یزد (BGY) جهت خنک سازی و تامین رطوبت گلخانه هایی که در تابستان با مشکل بزرگ رطوبت پایین و گرمای زیاد محیط مواجه هستند کاملا کاربردی است. رطوبت پایین و دمای بالا در این گونه محیط ها باعث کاهش شدید تولید محصول می‌شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.
با استفاده از سیستم مه پاش شما می‌توانید میزان رطوبت و دمای گلخانه خود را برای کل سال در سطح دلخواه کنترل کنید. به طور کلی در گلخانه از دو سیستم متفاوت برای خنک کاری و تامین رطوبت استفاده می‌شود یکی سیستم فن و پد و دیگری مه پاش.
اساس کارکرد هر دو سیستم یکسان است و هر دو تبخیری می‌باشند. در سیستم تبخیری ذرات آب موجود در هوا تبخیر شده و باعث خنک کاری و افزایش رطوبت هوا می‌شوند.

سیستم فن و پد گلخانه:

در سیستم فن و پد هوا از طریق فن‌ها که در طول گلخانه در طرف مقابل قرار دارند از سطح پد خیس عبور داده می‌شوند. هوا طی این فرآیند خیس و مرطوب می‌شود. در سیستم مه پاش آب توسط یک پمپ فشار قوی وارد نازل‌های مخصوص می شود که  به ذرات بسیار ریزی در حد ۵ تا ۲۰ میکرون تبدیل می‌گردد. ذرات ریز در برخورد با هوا به سرعت تبخیر می‌شوند. این این فرایند موجب خنک کاری و افزایش رطوبت می شود.

سیستم مه پاش گلخانه:

سیستم مهپاش بازده تبخیری بالاتری نسبت به سیستم فن و پد دارد و همچنین باعث تامین یکنواخت دما و رطوبت در کل محیط گلخانه می گردد. در سیستم فن و پد حداقل دما و حداکثر رطوبت در کنار پد ایجاد می‌شود. در این سیستم هر چه به سمت فن می رویم دما افرایش و و رطوبت کاهش می یابد. فقط در مناطقی که دمای بالایی دارند باید برای تامین دما و رطوبت مورد نیاز از مه پاش با فن استفاده کرد.
در کشور ما گلخانه های تولید گل و گیاه که عمدتا داری فن و پد هستند از مه پاش برای کمک به خنک کاری و تامین رطوبت استفاده می‌شود. گلخانه صیفی جات که داری پنجره سقفی و فاقد فن و پد هست از مهپاش برای خنک کاری و تامین رطوبت استفاده می‌کند. در این گلخانه ها هوا از طریق جریان همرفتی انتقال می‌یابد. البته در مناطق گرم و خشک که دمای بالایی دارند (عموما بالاتر از ۴۰ درجه) و گیاه آن‌ها نیاز به دمای پائین تر از ۳۰ درجه دارد، برای خنک کاری بیشتر استفاده از فن‌های تخلیه همراه با مه پاش توصیه می‌شود.

مقالات مرتبط

راهنمای خرید سیستم مه پاش

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط