گرفتگی نازل، ایجاد خیسی و سایر مشکلات مه پاش گلخانه

بررسی مشکلات مه پاش گلخانه آقای یکتائی و رفع مشکل گرفتگی نازل های مه پاش و خیس شدن برگ ها در گلخانه آقای یکتائی- شهر ک گلخانه ای صفادشت(ملارد)

مهر ماه سال 96 سیستم مه پاش برای 5000 مترمربع گلخانه آقای یکتایی توسط گروه بهبود گستر یزد با استفاده از لوله استیل طراحی، نصب و راه اندازی شد ولی بعد از مدتی اعلام کردند، سیستم مه پاش گلخانه با مشکلاتی از قبیل گرفتگی نازل، خیس شدن سطح برگ ها در بعضی مناطق گلخانه و پایین بودن رطوبت در بعضی نقاط دیگر مواجه شده است.

گلخاننه لیلیوم آقای یکتایی

گرفتگی نازل با توجه به اینکه گلخانه ایشان مجهز به آب شیرین کن بود و همچنین  با وجود چندین مرحله فیلتراسیون که در نظر گرفته شده بود عجیبب به نظر می رسید. همچنین خیس شدن سطح برگ ها در بعضی نقاط گلخانه با توجه به طراحی ونصب اصولی و حرفه ای توسط گروه بهبود گستر یزد و استفاده از نازل های با کیفیت BGY و همچنین مجهز بودن گلخانه به سیستم کنترل اقلیم Hoogendoorn  هلند باورکردنی نبود.

به همین دلایل برای بازدید و بررسی مشکلات اعلام شده به گلخانه آقای یکتائی مراجعه کردیم. که گزارش مختصری از آن در ادامه ملاحظه می فرمایید:

1-مرحله اول بررسی کیفیت آب :

در مرحله اول متوجه شدیم فیلتر های قبل از پمپ ها به شدت کثیف هستند و طبق گفته کارگر گلخانه خیلی زود هم کثیف می شوند.

اعلام شده بود که یک خروجی مستقیم از دستگاه آب شیرین کن برای سیستم مه پاش گرفته شده است.

طبق بررسی مشخص شد که آب خروجی دستگاه آب شیرین کن وارد یک مخزن 2 متر مکعبی 3 لایه می شود اما چون ظرفیت دستگاه آب شیرین کن  150 متر مکعب بود مازاد خروجی دستگاه آب شیرین کن وارد یک مخزن زیر زمینی می شود که بعد از بررسی بیشتر متوجه شدیم که این منبع زیر زمینی پر از گل و لای هست و این گل و رسوبات به سمت سیستم مه پاش هدایت می شود.

که علت گرفتگی نازل ها هم به خاطر وجود حجم بالای گل و لای در آب ورودی و عدم تعویض به موقع فیلتر ها بوده چون وقتی فیلتر ها کثیف می شود و منافذ آنها پر می شود، ذرات را از خوشان عبور می دهند که کارگر گلخانه وجود گل و لای در نازل ها و لوله های مه پاش را تائید می کرد.

قرار شد عملکرد دستگاه آب شیرین کن بررسی شود و مخزن جداگانه برای سیستم مه پاش در نظر گرفته شود و به هیچ وجه از مخزن زیر زمینی برای سیستم مه پاش استفاده نشود  همچنین فیلتر های قبل از سیستم مه پاش به موقع تعویض شود و خطوط و نازل های سیستم مه پاش هم شستشو و سرویس شوند.

فیلترهای 50 و 5 میکرون

2- بررسی مشکل خیس شدن سطح برگ ها :

طبق بررسی مشخص شد سطح برگ ها و گل ها در بعضی مناطق خیس می شوند که این مشکل بیشتر در اوایل صبح اتفاق می افتد.

سیستم طبق  تنظیمات تعریف شده شروع به کار کرد و رطوبت سالن بالا رفت تا به رطوبت 100 درصد رسید و همچنان سیستم مه پاش در حال کار بود و سطح برگ ها شروع به خیس شدن کردند . چون رطوبت به 100 درصد رسیده بود و هوا کاملا اشباع شده بود خیس شدن سطح برگ ها کاملا طبیعی بود.

سنسور دما و رطوبت

تنظیمات دستگاه کنترل اقلیم که برای شرکت Hoogendoorn  هلند بود بررسی شد که مشخص شد سطح رطوبت مطلوب 80 درصد با تلرانس 2 درصد تعریف شده است و مدت زمان کارکرد 2.5 دقیقه تعریف شده است. طبق انداره گیری صورت گرفته وقتی رطوبت به 78 درصد می رسید سیستم مه پاش روشن می شد و باید وقتی به 82 درصد می رسید باید خاموش می شد اما در عمل خاموش نمی شد و تا 2.5 دقیقه به طور مستمر کار می کرد که قرار شد تنظیمات دستگاه بررسی شود تا رطوبت سالن به بیش از 85 درصد نرسد تا باعث خیسی برگ ها نشود.

3-بررسی کمبود رطوبت در برخی سالن ها :

طبق گفته کارفرما و اندازه گیری صورت گرفته رطوبت سالن آخر کمتر از سالن های دیگر بود. در مرحله اول فشار ته خط اندازه گیری شد که حدود 13 بار افت فشار نسبت به فشار اولیه پمپ داشتیم که افت فشار قابل قبولی داشتیم بنابراین افت فشار دلیل کمبود رطوبت نمی توانست باشد.

بعد از بررسی پد مشخص شد بعضی از نقاط  پد خشک هستند به خصوص قسمت آخر گلخانه.

دما و رطوبت جلوی پد در نقاط مختلف گلخانه اندازه گیری شد که رطوبت ورودی از پد از 50 درصد تا 95 درصد متغییر بود که این هم دو تا دلیل داشت یکی اینکه در پشت بعضی قسمت ها ساختمان قرار داشت و بعضی قسمت ها مانعی وجود نداشت و این باعث شده بود سرعت هوا برروی پد متغییر باشد(در بعضی مناطق بیشتر از مورد نیاز و بعضی مناطق کمتر از مورد نیاز) و دومین دلیل هم گرفتگی بعضی منافذ آبریزش پد سلولزی بود.

که در سالن آخر هم سرعت هوا نسبت به سایر نقاط بالاتر بود و همچنین منافذ آبریزش پد دچار گرفتگی بودند که باعث می شد هوای حدود 3 درجه گرم تر و با رطوبت حدود 40 درصد کمتر وارد گلخانه شود که این باعث رطوبت کمتر این سالن شده بود که قرار شد برای اصلاح سیستم پد سلولزی اقدام شود.

جمع بندی و نتیجه گیری :

تامین آب با کیفیت و وجود یک سیستم کنترلی مناسب از  پیش نیاز های کارکرد صحیح سیستم مه پاش می باشد, همچنین در مکان هایی که سیستم فن و پد و مه پاش به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرید عملکرد  فن و پد تاثیر مستقیمی بر عملکرد سیستم مه پاش خواهد داشت.