مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با مه پاش لوله گالوانیزه
در ادامه مقالات این سایت به مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی و لوله گالوانیزه می پردازیم و به دنبال یافتن پاسخ مناسبی برای این سوال هستیم که چه سیستم مه پاشی برای گلخانه مناسب تر هست ؟ سیستم مه پاش فیتینگی یا لوله گالوانیزه ؟
بهتر است قبل از مقایسه، اجزای اصلی تشکیل دهنده این دو سیستم را به خوبی بشناسیم.

مقایسه مه پاش فیتینگی با گالوانیزه

مه پاش فیتینگی – مه پاش – گالوانیزه – مهپاش_استاندارد

سیستم فیتینگی استاندارد:
۱- پمپ کارواش صنعتی و فیلتر های آب ورودی
۲- نازل مه پاش
۳- شیلنگ مخصوص مه پاش سایز ۹٫۵ میلی متر از جنس پلی اتیلن، پلی آمید یا استیل
۴- پایه نازل فیتینگی

سیستم گالوانیزه :
۱- پمپ کارواش صنعتی و فیلتر های آب ورودی
۲- نازل مه پاش
۳- لوله گالوانیزه ۲/۱ اینچ
۴- اتصالالت رزوه ایی گالوانیزه و برنجی

حال به مقایسه سیستم‌های مه پاش فیتینگی و لوله گالوانیزه از سه جنبه اصلی قیمت، کارائی و عملکرد و نصب می‌پردازیم:

مقایسه قیمت:
پمپ و فیلتر در هر دو سیستم یکسان است و تفاوت اصلی در لوله و اتصالات می باشد. قیمت لوله گالوانیزه از شیلنگ های پلی آمید ارزانتر ولی از پلی اتیلن گرانتر است. با وجود اینکه در سیستم مه پاش گالوانیزه هزینه پایه نازل نداریم ولی هزینه سوارخکاری و قلاویز زدن اضافه می شود که در کل هزینه تمام شده تفاوت چندانی با سیستم مه پاش فیتینگی نخواهد داشت، همچنین اگر از اتصالات رزوه ایی و تبدیل برنجی بجای پایه نازل استفاده کنیم هزینه نهایی حتی اندکی بیشتر از سیستم فیتینگی خواهد شد.

کارائی و عملکرد:
لوله های گالوانیزه به علت تماس با آب مثل سایر قطعات آهنی دچار زنگ زدگی می شوند و این زنگ ها وارد سیستم مه پاش شده و سوراخ نازل های مه پاش را که بسیار ریز هستند، مسدود می کنند، در حالی که در یک سیستم مه پاش استاندارد هیچ قطعه آهنی وجود ندارد و در صورت فراهم نمودن آب باکیفیت و سختی پایین، هیچ گونه گرفتگی در سر نازل ها نخواهیم داشت.
تحمل فشار لوله های گالوانیزه بالاتر از سیستم های مه پاش فیتینگی هست ولی این تحمل فشار بالاتر مزیت خاصی را ایجاد نمی کند چون فشار کاری استاندارد نازل های مه پاش ۷۰ بار هست و استفاده از فشار بالاتر در سیستم مه پاش، عمر نازل ها را به شدت کاهش می دهد.

نصب :
نصب سیستم فیتینگی مه پاش بسیار ساده و راحت است، به لطف اتصالات فیتینگی با کیفیت بهبود گستر فقط کافی است که شیلنگ را با قیچی برش دهید و به داخل پایه نازل فشار دهید ولی نصب سیستم مه پاش گالوانیزه به دلیل اتصالات رزوه ایی زمان بر بوده و همچنین در روشی که نازل مستقیم روی لوله نصب می شود سوراخ و قلاویز کردن دقیق لوله وقت گیر و مشکل هست و در این مدل نصب سیستم مه پاش به علت دایره بودن سطح مقطع لوله ، نازل روی لوله گالوانیزه به سختی آب بند می شود.

جمع بندی و نتیجه گیری:
هر چند که هزینه قطعات و اتصالات سیستم مه پاش با لوله گالوانیزه به نظر پائین تر می آید اما هزینه اجرا و نصب این سیستم مه پاش بالاتر از سیستم مه پاش فیتینگی است که در کل هزینه تمام شده تفاوت چندانی با سیستم مه پاش فیتینگی نخواهد داشت و به علت زنگ زدگی و بلااستفاده شدن سیستم مه پاش بعد از مدتی کوتاهی هیچ توجیهی برای استفاده از سیستم مه پاش با استفاده از لوله گالوانیزه وجود ندارد.

مقالات مرتبط:

مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با پرسی

ابداعات ایرانی ها در حوزه مه پاش(بررسی مه پاش های غیر استاندارد)

تاریخچه پیدایش سیستم های مه پاش پرسی در ایران