در این مقاله به دنبال یافتن پاسخی مناسب برای این سؤال هستیم که چه سیستم مه پاشی برای مرغداری‌ها مناسب‌تر است؟ سیستم مه پاش فیتینگی یا پرسی؟

برای یافتن پاسخ این سؤال بهتر است در ایتدا با اجزای سیستم‌های مه پاش فیتینگی و پرسی آشنا شویم:

 

اجزای یک سیستم فیتینگی استاندارد:

 • پمپ کارواش صنعتی و فیلتر‌های آب ورودی
 • نازل مه پاش
 • شیلنگ مخصوص مه پاش سایز ۹٫۵ از جنس پلی اتیلن یا پلی آمید یا استیل
 • پایه نازل فیتینگی

 

اجزای یک سیستم پرسی:

 • پمپ کارواش صنعتی و فیلتر‌های آب ورودی
 • نازل مه پاش
 • شیلنگ سیم دار سایز ۶ که دو سر آن مهره دنباله آهنی پرس می‌شود.
 • پایه نازل برنجی پیچی

 مه پاش فیتینگی- مه پاش پرسی

حال به مقایسه سیستم‌های مه پاش فیتینگی و پرسی از سه جنبه اصلی قیمت، کارائی و عملکرد و نصب می‌پردازیم:

 • قیمت:

پمپ و فیلتر در هر دو سیستم یکسان است و تفاوت اصلی در نوع پایه و شیلنگ می‌باشد. قیمت شیلنگ‌های سیم‌دار مرغوب بسیار بالا می‌باشد ولی به لطف استفاده از شیلنگ‌های دست دوم تیکه‌ای برای مه پاش، قیمت شیلنگ‌های این سیستم و شیلنگ استاندارد مهپاش نزدیک به هم می‌باشد ولی در سیستم پرسی هزینه مهره دنباله و پرس به شیلنگ‌های پرسی اضافه می‌شود.

قیمت پایه نازل فیتینگی به مراتب بالاتر از پیچی می‌باشد ولی در سیستم فیتینگی دیگر نیاز به مهره دنباله و پرس وجود ندارد.

در مجموع قیمت هر دو سیستم نزدیک به هم می‌باشد ولی بسته به فاصله پایه نازل و کیفیت جنس‌های استفاده شده، قیمت نهایی قطعات سیستم فیتینگی حداکثر ۱۰ الی ۱۵ درصد بیشتر خواهد شد؛ البته با لوله استیل اختلاف قیمت بیشتر هم خواهد بود.

 

 • کارائی و عملکرد:

حداکثر فشار کاری نازل‌های استاندارد مه پاش ۷۰ بار است. فشار کاری لوله‌های فیتینگی مه پاش شرکت بهبود گستر یزد نیز۷۰ بار است ولی فشار کاری لوله‌های سیم‌دار (پرسی) بسته به تک لاسیم یا دو لاسیم بودن آنها ۲۰۰ بار یا ۴۰۰ بار هست که این فشار بالای کاری شیلنگ‌های سیم‌دار (پرسی) هیچ مزیتی را ایجاد نمی‌کند؛ زیرا حداکثر فشار کاری نازل‌های  استاندارد مه پاش ۷۰ بار هست و کارکردن در فشار بالاتر عمر نازل‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

همچنین به علت استفاده از مهره دنباله‌های آهنی واتصالات گالوانیزه بعد از مدت کوتاهی این قطعات دچار زنگ‌زدگی می‌شود و این زنگ‌ها وارد نازل‌ها شده و باعث گرفتگی نازل‌ها و غیر قابل استفاده شدن سیستم پرسی می‌گردد که حتی با باز نمودن و تمیز کردن نازل‌ها این مشکل به خاطر تولید همیشگی زنگ قابل حل نخواهد بود.

 

 • نصب:

نصب سیستم فیتینگی بسیار ساده و کم هزینه است و توسط خود مصرف کننده قابل اجراست، به لطف اتصالات فیتینگی باکیفیت شرکت بهبود گستر فقط کافی است که شیلنگ را با قیچی برش دهید و به داخل پایه نازل فشار دهید ولی در سیستم پرسی باید مهره دنباله‌ها روی شیلنگ با ابعاد از پیش تعیین شده در کارگاه توسط دستگاه مخصوص پرس شوند و این مهره‌ها روی پایه‌های پیچی نصب و آب‌بندی شوند که عموما سخت و زمان‌بر است و عمدتا باید توسط نصاب صورت گیرد.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری:

هر چند در سیستم پرسی فشار کاری شیلنگ‌ها می‌تواند ۲۰۰ بار یا بالاتر باشد، و یا قیمت سیستم پرسی میتواند اندکی ارزان‌تر از سیستم فیتینگی باشد، اما به دلیل اینکه فشار کاری نازل‌های مه پاش بیشتر از ۷۰ بار نیست، نه تنها فشار کاری بالاتر در سیستم پرسی مزیتی ایجاد نمی‌کند، بلکه به خاطر زنگ‌زدگی مهره دنباله‌ها در سیستم پرسی بعد از مدت کوتاهی دیگر قابل استفاده نخواهد بود و در عمل سیستم پرسی هزینه بسیار بالاتری را نیز نسبت به سیستم فیتینگی برای مصرف کننده در پی خواهد داشت.

مقالات مرتبط:

تاریخچه پیدایش سیستم های مه پاش پرسی در ایران

ابداعات ایرانی ها در حوزه مه پاش(بررسی مه پاش های غیر استاندارد)

مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با گالوانیزه