راهنمای خرید سیستم مه پاش

راهنمای خرید سیستم مه پاش

سیستم مه پاش یک سیستم بسیار مناسب برای خنک کاری و تامین رطوبت فضاهای بزرگ و یکپارچه می‌باشد. این سیستم در بسیاری از مکان‌ها از قبیل گلخانه، مرغداری، گاوداری و مراکز صنعتی قابل استفاده می‌باشد. اما استفاده از قطعات غیراستاندارد و نامرغوب و همین‌طور اجرای نادرست، منجر به ایجاد مشکلات متعددی برای خریداران و مصرف کنندگان می‌گردد. این موضوع باعث می شود که مصرف کننده نتواند حداکثر استفاده را از این سیستم ببرد. ما در این مقاله سعی داریم با توجه به سابقه ۱۲ ساله شرکت بهبود گستر یزد (BGY) در زمینه واردات و اجرای تخصصی بیش از ۵۰۰ پروژه موفق در سراسر کشور به نکاتی مهم و ضروری که در هنگام خرید سیستم مه پاش باید به آنها توجه شود اشاره نماییم.

۱- استفاده از سیستم و قطعات استاندارد

سیستم مه پاش به اشکال مختلفی در سطح دنیا تولید و عرضه می‌گردد. در یک سیستم مه پاش استاندارد به هیج وجه از قطعات آهنی که باعث ایجاد زنگ زدگی و گرفتگی نازل ها می‌شود استفاده نمی‌شود. در کشور ما برخی سیستم‌های غیر استاندارد متداول شده است که در آن‌ها از لوله گالوانیزه و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیکی(پرسی) استفاده شده است. اگر چه این سیستم‌ها در ظاهر هزینه کمتری دارند ولی اصلا کارایی ندارند. استفاده از سیستم‌های غیر استاندارد باعث می‌شود در بلند مدت به سبب زنگ زدگی این قطعات  نازل ها دچار گرفتگی شوند.

هرچند که اساس کار سیستم مه پاش بسیار ساده می‌باشد اما این سیستم می‌بایست در فشار کاری بسیار بالا (در حدود ۷۰ بار) کار کند. به همین دلیل کیفیت ساخت قطعات بسیار مهم می‌باشد. حال سوال اساسی این است که چگونه می‌توان جنس خوب و با کیفیت خریداری نمود؟ آیا قیمت بالا و کشور سازنده اروپایی و آمریکایی دلیل بر کیفیت و مرغوبیت کالا می‌باشد؟

در این جا ذکر یک نکته لازم می‌باشد که جنس مرغوب و با کیفیت قیمت بالاتری دارد. متاسفانه بسیاری از فروشندگان اجناس متفرقه را با قیمت بالا با عناوین قطعات اروپایی و … به فروش می‌رسانند. در حالی که واردات قطعات اروپایی به علت قیمت بسیار بالای آن‌ها به صرفه نیست. اجناس بی کیفیت متفرقه که به نام اروپائی عرضه می‌شوند نیز به هنگام استفاده، مشکلات متعددی را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند.

ذکر این نکته ضروری می‌باشد که در این بین برخی سازنده‌های قطعات سیستم مه پاش از سایر کشورها نیز وجود دارند که به نسبت قیمت، از کیفیت قابل قبولی برخوردار می‌باشند.

۲- طراحی اصولی و درست

برای کارکرد مناسب سیستم مه پاش در نظر گرفتن شرایط محیطی که قرار است این سیستم در آن استفاده شود بسیار مهم می‌باشد. شرایطی از قبیل آب و هوای منطقه، نرخ تهویه، ارتفاع نصب، میزان دما، رطوبت مطلوب، نوع کاربری و کیفیت آب باید بررسی شود. بر اساس این پارامترها تعداد نازل، سایز نازل، شکل توزیع و ظرفیت پمپ مورد نیاز بدست می‌آید. همچنین در طراحی سیستم مه پاش در نظر گرفتن طول مسیرها و میزان افت فشار آن‌ها نیاز بسیار مهم می‌باشد. در نظر نگرفتن هر یک از موارد فوق کارکرد درست این سیستم را زیر سوال می‌برد.

ذکر این نکته ضروری است که هر پروژه‌ای شرایط خاص خود را دارد. با توجه به شرایط پروژه نیازمند طراحی خاص خود می باشد. متاسفانه برخی از فروشندگان به سبب عدم دانش و آگاهی از این مسائل همه پروژه‌ها را به یک شکل نصب می‌نمایند که سبب می‌شود کارایی سیستم مه پاش پایین بیاید. این در حالی است که ممکن است دو گلخانه با مساحت‌های یکسان در دو منطقه متفاوت از نظر آب و هوایی، کاملا متفاوت از یکدیگر طراحی و نصب  شوند.

۳- پشتیبانی و خدمات پس از فروش

پشتیبانی و خدمات پس از فروش برای هر کالایی مهم می‌باشد. از آنجا که قطعات سیستم مه پاش در فشار بالایی کار می‌کنند و از حساسیت و دقت بالایی برخوردار می‌باشند از این رو می‌بایست از پشتیبانی و خدمات پس از فروش مناسب برخوردار باشند. لذا در خرید سیستم مه پاش باید به این نکته نیز توجه نمود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط