گرفتگی نازل مه پاش، علت و راه حل‌ها

گرفتگی نازل مه پاش

یکی از مشکلاتی که اکثر استفاده کنندگان از سیستم مه پاش پرفشار با آن مواجه می‌شوند، گرفتگی نازل مه پاش است. با توجه به اینکه سوراخ  نازل مه پاش بسیار کوچک است این امر بدیهی است. البته راهکارهایی وجود دارد که بتوان این گرفتگی را به حداقل رساند. در این مقاله سعی داریم انواع گرفتگی نازل و راه‌های برطرف کردن آن را بررسی کنیم.

گرفتی نازل مه پاش عمدتا مربوط به دو عامل است:

  1. ذرات ریز و غیرمحلول در آب از جمله زنگ آهن
  2.  کیفیت پایین آب و سختی بالای آن

ذرات ریز و غیر محلول در آب از جمله زنگ آهن

با توجه به قطر کوچک سوراخ نازل مه پاش که در حد چند دهم میلی‌متر است کوچکترین ذرات ریز و آشغال باعث می شود که سوراخ نازل دچار گرفتگی شود. این ذرات می‌تواند از آب ورودی  یا در صورت استفاده از سیستم مه پاش غیراستاندارد مربوط به قطعات آهنی یا گالوانیزه به صورت زنگ آهن در سیستم تولید شوند. در صورتی که از سیستم استاندارد مه پاش (که هیچ قطعه آهنی در آن نباشد) استفاده شود و فیلتراسیون اولیه نیز به درستی انجام گردد گرفتگی نازل به حداقل می رسد.

اصولا در سیستم‌های مه‌پاش بهبود گستر یزد از دو فیلتر ۵ و ۵۰ میکرون و یا در بعضی موارد از فیلترهای جامبو استفاده می‌شود. این فیلترها تنها قابلیت حذف ذرات غیرمحلول در آب مثل گل و لای را دارند و قابلیت حذف سختی آب و نمک‌ها را ندارند.

فیلتر های 5 و 50 میکرون

گرفتگی نازل مه پاش به دلیل سختی بالای آب

سختی آب شامل انواع نمک‌های محلول در آب می‌باشد که با چشم دیده نمی‌شوند.  سختی آب با فیلترهای معمولی قابل جداسازی از آب نمی‌باشد. آب سخت حاوی نمک های معدنی و یون‌های کلسیم و منیزیم است. عموم مردم سختی آب را همان آهک یا گچک می‌شناسند. در شکل زیر یک نازل دارای گرفتگی به دلیل سختی بالای آب را می‌بینید.

راه حل این مشکل نیز استفاده از دستگاه آب شیرین کن می‌باشد. دستگاه آب شیرین کن کل ذرات محلول و غیرمحلول در آب را حل می‌کند.

نازل گرفته شده

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط