دلایل گرفتگی نازل مه پاش
 • یکی از مشکلاتی که اکثر کسانی که سیستم های مه پاش پرفشار دارند با آن مواجه هستند گرفتگی نازل مه پاش است  که با توجه با اینکه سوراخ  نازل مه پاش  بسیار کوچک هست این امر بدیهی است ولی راهکارهایی وجود دارد که بتوان این گرفتگی را به حداقل برسانید. که در این مقاله سعی داریم انواع گرفتگی نازل و راه های برطرف کردن آن را بررسی کنیم.

  گرفتی نازل ها عمدتا مربوط به دو عامل است:

  1. ذرات ریز و غیر محلول در آب از جمله زنگ آهن
  2.  کیفیت پایین آب و سختی بالای آن

   

  ذرات ریز و غیر محلول در آب از جمله زنگ آهن

  با توجه به قطر کوچک سوراخ نازل مه پاش که در حد چند دهم میلی متر است کوچکترین ذرات ریز و آشغال ها باعث می شود که سوراخ نازل گرفته شود. این ذرات می تواند از آب ورودی باشد یا حتی اگر سیستم مه پاش غیر استاندارد باشد و قطعات آهنی یا گالوانیزه در سیستم قرار داشته باشد می تواند به صورت زنگ آهن در سیستم تولید شوند. در صورتی که از سيستم استاندارد مه پاش (که هیچ قطعه آهنی در آن نباشد)  استفاده شود و فيلتراسيون اوليه نیز به درستی انجام گردد گرفتگی نازل به حداقل می رسد.

  اصولا در سیستم‌های مه‌پاش بهبود گستر یزد  از سه فيلتر 50 و 25 و 5  و یا در بعضی موارد از فیلترهای جامبو استفاده مي‌شود که تنها قابليت حذف ذرات غيرمحلول در آب مثل گل و لاي را دارند و قابليت حذف سختي آب و نمك‌ها را ندارند

  فیلتر های 5 و 50 میکرون

  سختی آب

  سختی آب شامل انواع نمک های محلول در آب می باشد که با چشم دیده نمی شود و با فیلترهای معمولی قابل جداسازی از آب نمی باشد. آب سخت حاوی نمک های معدنی و یون های کلسیم و منیزیم است عموم مردم سختی آب را همان آهک یا گچک می شناسند که در شکل زیر یک  نازل مه پاش که دارای گرفتگی به دلیل سختی بالای آب  شده است را می بینید.

  نازل گرفته شده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مقالات مرتبط