تاریخچه پیدایش سیستم های مه پاش پرسی در ایران
 • حدود ۱۵ سال پیش  و قبل از ارائه سیستم های استاندارد مه پاش در ایران، با توجه به نیاز مرغداری ها به رطوبت و خنک کاری ، یک سری از تولید کنندگان با استفاده از شیلنگ های هیدرولیک، نازل های مشعل گازوئیلی و پمپ کارواش یک سیستم مه پاش غیر استاندارد برای تامین رطوبت و خنک کاری مرغداری ها طراحی کردند. در طول این چند سال تغییرات مختلفی روی سیستم های مه پاش صورت گرفت، از جمله استفاده از نازل های مخصوص مه پاش به جای نازل های مشعل گازوئیلی، استفاده از  شیلنگ های سایز کوچکتر و تیکه ای دست دوم برای کاهش قیمت و همچنین از پایه نازل های مخصوص که در این سیستم مه پاش استفاده شد.

  تفاوت سیستم مه پاش پرسی و فیتینگی
  تفاوت سیستم مه پاش پرسی و فیتینگی

  با وجود پیشرفت در زمینه سیستم های مه پاش استاندارد، این سیستم های مه پاش هنوز هم به عنوان پرمصرف ترین سیستم مه پاش در مرغداری ها به فروش می رسد که به علت  استفاده از مهره دنباله ها و قطعات آهنی باعث ایجاد زنگ زدگی در سیستم مه پاش می شود و بعد از یک الی دو دوره جوجه ریزی دیگر قابل استفاده نیستند. از دیگر مشکلات این سیستم مه پاش استفاده از شیلنگ های دست دوم با مارک اروپائی و به صورت تیکه ای است که  با  قیمت بسیار پائین وارد کشور شده و بعد از مدت کوتاهی دچار پوسیدگی و ترکیدگی می شوند.

  شیلنگ های این سیستم های مه پاش در مدل تک لا سیم که اصطلاحا ۲۰۰ بار و دو لا سیم که ۴۰۰ بار گفته می شود در بازار موجود هستند و اکثر مصرف کنندگان گمان می کنند هر چقدر شیلنگ فشار بالاتری را تحمل کند، آن سیستم مه پاش بهتر است ولی باید به دو نکته توجه داشت: اول اینکه پمپ های استفاده شده در سیستم های مه پاش عمدتا ۱۱۰ بار یا ۲۰۰ بار هستند و دوم اینکه فشار استاندارد مه پاش ۷۰ بار است و نازل های مه پاش در این فشار بهترین عملکرد و طول عمر را دارند و فشار بالاتر علاوه بر اینکه هیچ مزیتی را ایجاد نخواهد کرد بلکه باعث کاهش طول عمر نازل و شیلنگ ها می شود.

   

  یکی دیگر از دلایل استفاده و عرضه این سیستم مه پاش، پیچی بودن این سیستم مه پاش است و متاسفانه این ذهنیت در اکثر مرغداران به وجود آمده است که  قابلیت اطمینان سیستم های مه پاش پیچی نسبت به سیستم های مه پاش فیتینگی بیشتر است. هر چند عرضه برخی از اتصالات فیتینگی بی کیفیت توسط بعضی از وارد کنندگان نامعتبر باعث بیرون زدگی اتصالات فیتینگی می شود، اما اتصالات فیتینگی استاندارد و با کیفیت شرکت بهبود گستر یزد دو سال ضمانت گردیده است و مصرف کنندگان می توانند با اطمینان خاطر زیاد از آن استفاده کنند. سیستم های مه پاش فیتینگی نصب خیلی راحت تر و سریعتری را نسبت به سیستم های مه پاش پرسی و پیچی دارند و به دلیل استفاده نشدن هیچ قطعه آهنی در طول مسیر سیستم مه پاش هیچ گونه زنگ زدگی در سیستم مه پاش به وجود نمی آید و باعث عدم گرفتگی نازل های سیستم مه پاش به دلیل قطعات زنگ زده می شود.

  مقالات مرتبط:

  مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با پرسی

  ابداعات ایرانی ها در حوزه مه پاش(بررسی مه پاش های غیر استاندارد)

  مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با گالوانیزه

  سوالات متداول

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مقالات مرتبط