در این مقاله قصد داریم انواع سیستم‌های مه پاش غیراصولی که به جای یک سیستم استاندارد مورد استفاده می‌گیرند را معرفی و بررسی نماییم. منظور ما از سیستم مه پاش سیستم‌هایی است که با استفاده از نازل‌های مخصوص، آب را پودر می‌کنند که اصطلاحا به آنها مه پاش نازلی هم گفته می‌شود.

سیستم مه پاش شرکت بهبود گستر یزد(BGY) مبتنی بر پایه نازل‌های فیتینگی می‌باشد که با ۳ نوع لوله از جنس پلی اتیلن فشارقوی، پلی آمید و یا استیل بر اساس نیاز قابل ارائه می‌باشد. نصب این سیستم بسیار راحت و فشار کاری سیستم ۷۰ بار است و در آن از هیچ قطعه آهنی استفاده نمی‌شود.

چه مه پاشی بخرم؟؟

اما به چند علت، از قبیل اندکی ‌بالاتر بودن قیمت سیستم مه پاش استاندارد و برخی محدودیت‌ها و همچنین ارائه قطعات نامرغوب توسط بعضی واردکنندگان، یک سری سیستم‌های غیراستاندارد و غیراصولی معرفی و توسعه پیدا کرده‌اند که در ذیل به بررسی این سیستم‌ها می‌پردازیم:

سیستم مه پاش پرسی:

این سیستم از پرس کردن شیلنگ‌های هیدرولیک سیم‌دار و پایه‌های برنجی پیچی ایجاد می‌شود. این سیستم متأسفانه متداول‌ترین سیستم مه پاش در مرغداری‌های کشور می‌باشد. مهمترین مشکل این سیستم استفاده از مهره دنباله‌های آهنی  پرس شده می‌باشد که باعث ایجاد زنگ آهن و گرفتگی نازل‌ها می‌شود. از دیگر مشکلات این سیستم می‌توان به پوسیدگی شیلنگ‌ها به خاطر استفاده از شیلنگ‌های نامرغوب و نصب سخت‌تر و زمانبرتر نسبت به سیستم استاندارد و الزام به پرس کاری قبل از نصب اشاره کرد.

سیستم مه پاش با لوله گالوانیزه:

این سیستم به دو صورت اجرا می‌شود. یک روش به این صورت است که لوله گالوانیزه سوراخ شده و قلاویز می‌شود و نازل‌های مه پاش بر روی لوله نصب می‌شود. در روش دیگر از ۳راهی یا ۴راهی گالوانیزه و تبدیل برنجی که نازل روی آن نصب می‌شود، استفاده می‌گردد. این سیستم هم مثل سیستم پرسی به علت ایجاد زنگ آهن و گرفتگی نازل‌ها پس از مدتی غیر قابل استفاده می‌شود.

سیستم مه پاش با لوله سفید یا لوله:

در این نوع سیستم نازل مه پاش با مبدل برنجی ۲/۱ به ۴/۱ در اتصال یک سر برنجی پلاستیکی نصب می‌شود. در این سیستم حداکثر فشار کاری ۴۰ بار می‌باشد که فشار پائین‌تر عملکرد به مراتب پائین‌تری را ایجاد می‌کند و همچنین عبور نور و مقاوم نبودن در مقابل آفتاب از دیگر مشکلات این سیستم می‌باشد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

متأسفانه بسیاری از مصرف کنندگان بدون اطلاع یا بدون توجه به مشکلات ناشی از انتخاب سسیتم‌های غیراستاندارد، مبادرت به خرید و نصب چنین سیستم‌های غیراستانداردی می‌نمایند و بعد از بروز مشکلات مختلف در این سیستم‌ها، در نهایت کلیه سیستم‌های مه پاش را غیرکاربردی و غیر مفید تلقی می‌کنند؛ در صورتی که با انتخاب یک سیستم استاندارد به راحتی می‌توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمود.

لطفا نظرات و تجربه‌های خودتان را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط:

مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با پرسی

مقایسه سیستم مه پاش فیتینگی با گالوانیزه

تاریخچه پیدایش سیستم های مه پاش پرسی در ایران