در این مقاله می خواهیم به اجزای نازل های مه پاش بهبود گستر یزد و وظیفه هر کدام از آنها بپردازیم

نازل های مه پاش بهبود گستر یزد از 4 جزء مهم تشکیل شده است.

در شکل زیر اجزای نازل مه پاش با تیپ های متفاوت را مشاهده می کنید.

اجزای نازل با تیپ های متفاوت
  1. هد نازل
  2. پین
  3. فنر و لاستیک
  4. بدنه نازل

شماتیک کلی نازل ها به صورت شکل زیر می باشد:

هد نازل

هد نازل یا سر نازل خود از بدنه و اوریفیس  ( به محل خروجی آب از نازل گفته می شود) و اورینگ تشکیل شده است. جنس بدنه هد از برنج با آبکاری نیکل و جنس اورفیس عموما از استیل و در بعضی موارد سرامیکی هست. البته در بعضی مدل ها کل هد از جنس استیل می باشد. اندازه نازل یا سایز نازل همان اندازه اوریفیس نازل هست. مثلا اوریفیس با قطر 0.3 میلی متر یا 300  میکرون همان نازل 3 هست.

در شکل زیر هد نازل و اجزای آن را مشاهده می کنید.

اجزای هد نازل

بدنه نازل

بدنه نازل وظیفه نگه داری فنر ضد چکه انتی دریپ را دارد. جنس بدنه نازل از برنج با آبکاری کروم هست البته بدون آبکاری و همچنین با بدنه استیل نیز قابل عرضه می باشد.. رزوه  متداول نازل ها رزوه پیچ 10/24 است و در انتهای آن یک اورینگ هست که وظیفه آن آببندی بین نازل و پایه نازل هست.

پین نازل

پین نازل یکی از اجزاء مهم و تاثیرگذار روی کیفیت و دبی مقدار آب خروجی نازل است. پین نازل همراه با جریان آب به چرخش در می آید و آب پس از گذشتن از شیار های پین نازل از اوریفیس نازل خارج می شود. همانطور که در شکل یک مشاهده می کنید در تیپ های متفاوت نازل پین نازل به صورت توپی و میله ای می باشد

فنر و لاستیک

وظیفه اصلی فنر و لاستیک آنتی دریپ جلوگیری از چکه کردن نازل در زمان خاموشی پمپ  می باشد که اصطلاحا به آن آنتی دریپ یا ضد چکه می گویند.

لاستیک های آنتی دریپ نازل های مه پاش عمدتا از جنس های ویتون (Viton) و اپی دی ام  EPDM و ان بی ار NBR هستند.

آنتی دریپ های از جنس ویتون (Viton) دارای سختی بیشتر و عمر طولانی تر هستند و در مقابل محیط های اسیدی و بازی مقاومتر هستند و دیرتر تغییر شکل می دهند و دارای قیمت بالاتری هستند.

آنتی دریپ های از جنس اپی دی ام (EPDM) دارای عملکرد قابل قبول و قیمت به صرفه هستند.

آنتی دریپ های از جنس NBR دارای مناسب ترین قیمت هستند که بیشتر در نازل ها با قیمت پائین استفاده می شوند.

در شکل زیر دوباره اجزای نازل را باهم مرور میکنیم