یکی از مشکلاتی که اکثر کسانی که سیستم های مه پاش پرفشار دارند با آن مواجه هستند گرفتگی نازل مه پاش است  که با توجه با اینکه سوراخ  نازل مه پاش  بسیار کوچک هست این امر بدیهی است ولی راهکارهایی وجود دارد که بتوان این گرفتگی را به حداقل برسانید. که در این مقاله سعی داریم انواع گرفتگی نازل و راه های برطرف کردن آن را بررسی کنیم.

گرفتی نازل ها عمدتا مربوط به دو عامل است:

  1. ذرات ریز و غیر محلول در آب از جمله زنگ آهن
  2.  کیفیت پایین آب و سختی بالای آن


با توجه به قطر کوچک سوراخ نازل مه پاش که در حد چند دهم میلی متر است کوچکترین ذرات ریز و آشغال ها باعث می شود که سوراخ نازل گرفته شود. این ذرات می تواند از آب ورودی باشد یا حتی اگر سیستم مه پاش غیر استاندارد باشد و قطعات آهنی یا گالوانیزه در سیستم قرار داشته باشد می تواند به صورت زنگ آهن در سیستم تولید شوند. در صورتی که از سیستم استاندارد مه پاش (که هیچ قطعه آهنی در آن نباشد)  استفاده شود و فیلتراسیون اولیه نیز به درستی انجام گردد گرفتگی نازل به حداقل می رسد.

اصولا در سیستم‌های مه‌پاش بهبود گستر یزد  از دو فیلتر ۵۰ و ۵  میکرون و یا در بعضی موارد از فیلترهای جامبو استفاده می‌شود که تنها قابلیت حذف ذرات غیرمحلول در آب مثل گل و لای را دارند و قابلیت حذف سختی آب و نمک‌ها را ندارند.

[av_image src=’http://iranmist.ir/wp-content/uploads/2019/04/انواع-فیلتر-و-هوزینگ-۵۴۰x292.jpg’ attachment=’10390′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]


نکته ۱: بعد از تصفیه آب از طریق فیلترها،  آب باید مستقیما وارد پمپ گردد و یا اگر وارد مخزنی دیگر می گردد حتما مخزن آب سه لایه باشد و درب آن محکم باشد که از رشد جلبک و ورود آشغال جلوگیری گردد.

نکته ۲: بعد از پمپ به هیچ عنوان از قطعه آهنی استفاده نشود.

سختی آب شامل انواع نمک های محلول در آب می باشد که با چشم دیده نمی شود و با فیلترهای معمولی قابل جداسازی از آب نمی باشد. آب سخت حاوی نمک های معدنی و یون های کلسیم و منیزیم است.

عموم مردم سختی آب را همان گچک می شناسند که در شکل زیر یک سر (هد) نازل که دارای گرفتگی شده است را می بینید.

[av_image src=’http://iranmist.ir/wp-content/uploads/2019/04/گرفتگی-نازل-۵۴۰x282.jpg’ attachment=’10391′ attachment_size=’medium’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]


برای گرفتگی نازل باید سر (هد) نازل را از بدنه آن جدا نموده و آن را داخل سرکه به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت بخوابانید و مجدد سر (هد) نازل مه پاش را بررسی کنید که باز شده یا نه و اگر باز نشده بود دوباره به مدت ۱۲ ساعت دیگه آن را داخل سرکه بگذارید. البته ممکن است این زمان را چند بار تمدید کنید تا گرفتگی سوراخ نازل برطرف شود.

نکته ۱: از قرار دادن کل نازل ، بدنه نازل مه پاش و به خصوص فنر و لاستیک آنتی دریپ داخل سرکه خوداری کنید که باعث آسیب جدی به این قطعات می شود.

نکته ۲: به هیچ عنوان از سوزن یا یک شی نوک تیز برای باز نمودن سوراخ نازل مه پاش استفاده نکنید که باعث خرابی نازل می شود.